Ancestors of Colonel Granville Brian Chetwynd-Stapylton C.B.,O.B.E.,T.D.


picture

picture Colonel Granville Brian Chetwynd-Stapylton C.B.,O.B.E.,T.D.



      Sex: M

Individual Information
          Birth: 19 Sep 1887
    Christening: in Vickers-Smith barn, Lake Geneva(a temporary venue)
          Death: 20 Jan 1964
         Burial: Woking Crematorium - Surrey
 Cause of Death: 
           AFN : 
                 

Events
Education


Parents
         Father: Granville Brian Chetwynd-Stapylton
         Mother: Elizabeth(Kitty) Routledge

Spouses and Children
1. *(Kitty) Catherine Lyne
       Marriage: 14 June1922 - Newport
       Children:
                1. Bridget Chetwynd-Stapylton
                2. Mary Elizabeth (Biddy) Chetwynd-Stapylton
                3. Lucy Chetwynd-Stapylton

Notes
General:
Attended Haileybury and then Charterhouse School in Godalming.
He was commissioned on 23 June 1906 in 2nd Vol Bn The East Surrey Regiment renamed in 1908 as 5th Battalion.
In 1914 he was posted to the 1st 5th Battalion and sailed to India in October 1914.
From November 1916 to October 1917 he was Brigade Major, Nowshera Brigade, on the Northwest Frontier.
He then served as a GSO 3 in the Tigris Defences.
From 1919 to 1920 he served with the 5th Battalion in the South Kurdistan Expedition.He was Mentioned in Despatches in November 1918.After the 1914 to 1918 War he rejoined the 5th Battalion and commanded it from 9 April 1924 until 9 April 1930.He was promoted Brevet Colonel in 1927 and served with TARO from 1930 -1936.
From 1939 to 1943 he was County Army Welfare Officer and from 1943 to 1945 Command Army Welfare Officer,Southern Command.
On 27 January 1947 he was appointed Honorary Colonel of 381 (East Surrey) Anti-Tank Regiment RA(TA).
Captain 5th Batn.East Surrey Regiment.Later Colonel retired T.A.
Chairman of Surrey T.A. and Air Force Assoc.1939-1945 and 1944-1947.
Army Welfare Officer for Surrey 1939-1943.
Command Welfare Officer for S.E. Command 1943-1945.
He was made an OBE in 1947 and a CB in 1949.
He was High Sheriff of Surrey in 1952.
Member of the London Stock Exchange.
Appointed as the second Warden of Whiteley Villiage,near Weybridge in Surrey in 1936.A position he held until 1956.Lived in Fox Oak Cottage.One of the Founding Trustes of Whiteley Homes Trust was William Edward Gillett who was a solicitor in London and advisor to William Whiteley.His son,Sir William Alan Gillett,also a London solicitor, was also appointed a Trustee. Sir (William) Alan married G B Chetwynd-Stapylton's sister,Ella Mabel Chetwynd-Stapylton.

District Lieutenant for Surrey.
A Justice of the Peace.
For details of service see the Journal of The East Surrey Regiment Vol III No 2 May 1948 page 85.
For obituary see the Journal of The Queen's Royal Surrey Regiment Vol 2 No 1 May 1964 page 55.
Colonel Granville Brian Chetwynd-Stapylton was born on 19 September 1887.1 He was the son of Granville Chetwynd-Stapylton and Elizabeth Routledge.2 He married Catherine Lyne, daughter of Herbert Lyne, on 14 June 1922.1 He died on 20 January 1964 at age 76.1

He was educated at Charterhouse School, Godalming, Surrey, EnglandG.1 He fought in the First World War.1 He gained the rank of Brigade Major.1 He was awarded the Territorial Decoration (T.D.)1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) for Surrey in 1931.1 He gained the rank of Colonel in the 5th Battalion, East Surrey Regiment (Territorial Army).1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Surrey in 1941.1 He was appointed Officer, Order of the British Empire (O.B.E.) in 1946.1 He was Honorary Colonel of the 381 Light Regiment, Royal Artillery (Territorial Army) between 1947 and 1957.1 He was appointed Companion, Order of the Bath (C.B.) in 1949.1 He held the office of High Sheriff of Surrey in 1952.1


Table of Contents | Surnames | Name List

This Web Site was Created 26 Sep 2017 with Legacy 7.5 from Millennia